Založ si blog

Windsurfing Pelješac – Orebič

Ako môžem jazdiť proti vetru? Jedna z mojich prvých otázok a verím, že aj jedna z množstva Vašich, na ktoré sa pokúsim v tomto článku odpovedať, alebo „windsurfing z pohľadu začiatočníka po týždennom kurze v Chorvátsku, polostrov Pelješac“.

windsurfingu som počul už dávno, ale nikdy som si bližšie neštudoval ani neskúšal ako sa surfuje. Tento rok sa to zmenilo, keď sa naskytla príležitosť zúčastniť sa kurzu v Chorvátsku. Lokalita bola trochu od ruky, keďže polostrov Pelješac sa nachádza približne 1000 kilometrov od Slovenska. Cestu autobusom a defekt kúsok od Bratislavy radšej nejdem rozpisovať – „neverending story“. Ubytovanie v podobe stanov pre 4 ľudí sme mali zabezpečené v mestečku Orebič, kemp Perna. Žiadny luxus sme nepotrebovali a žiadny to teda ani nebol. Lokalita bola na druhej strane veľmi pekná, čistučké more, tradične chorvátska kamenná pláž a pomerne málo ľudí. Keď spomínam málo ľudí, netreba vynechať, že sa jednalo o september, no žiadny strach, voda nebola vôbec studená. Presne oproti sa rozprestieral ostrov Korčula s priamym výhľadom na historické mesto s rovnomenným názvom.

Ale poďme už surfovať. Najskôr Vám priblížim o čo vo windsurfingu vlastne ide, a na záver spomeniem výhody a prípadné nedostatky. Určite ste všetci počuli o klasickom surfovaní na vlnách s hektolitrami vody za chrbtom. Pri windsurfingu vlny nepotrebujete, avšak bez vetra vo vlasoch to jazdiť nebude. Pelješac je známym miestom pre windsurfing vďaka výborným poveternostným podmienkam. Ako môžete vidieť aj na fotkách, ani zďaleka sme tu neboli jediní surferi. Ale naspäť k samotnému surfovaniu, ktorého podstatou je jazdiť po vode na doske (surfe) za pomoci vetra. Vietor fúka do plachty upevnenej o dosku a aj cez surfera sa prenáša energia do surfu, vďaka čomu dokážeme jazdiť väčšinou v smere kolmo na vietor.

Samotný priebeh učenia sa by som rozdelil do šiestich jednoduchých cieľov, ktoré je vhodné dosiahnuť, nebudem však zachádzať do zbytočných detailov.

  1. Veľmi dôležitý cieľ je obliecť si záchrannú vestu – nikdy neviete čo sa môže stať a opatrnosti nie je nikdy dosť.
  2. Cieľom je postaviť sa na surf, dokázať urobiť pár krôčikov sem a tam a zároveň udržať rovnováhu.
  3. Cieľom je vytiahnuť plachtu z vody a udržať ju v základnej polohe – po vetre.
  4. Cieľom je pohnúť sa – začať využívať silu vetra.
  5. Cieľ je z pohľadu surfovania asi najdôležitejší – otočka. Keďže surfujete tam a späť, je nevyhnutné vedieť sa otočiť aby ste neostali uviaznutí niekde v diaľke. Základnú otočku na pokojnom mori sa zvládnete naučiť za pár minút, takže žiadne obavy.
  6. Cieľ je mať kopec zábavy, čo určite mať budete 🙂

Následne už len zdokonaľujete techniku, učíte sa efektívnejšie otočky, lepšie držanie tela a skúšate triky na surfe. Konečne prichádzame aj k sľúbenej odpovedi na otázku zo začiatku článku. Ako som už spomínal vyššie, surfujeme kolmo na vietor, takže za normálnych okolností nie priamo po ani proti vetru. Riadením smeru jazdy pomocou stožiaru na ktorom je upevnená plachta sme schopní jazdiť čiastočne aj proti vetru, aby sme nestrácali výšku a nesplavovalo nás. Ako dobre sa nám to bude dariť záleží od zvládnutej techniky a tiež poveternostných podmienok.

Na záver krátke zhrnutie výhod a nevýhod windsurfingu.

Nevýhody:

–          Windsurfing je krásny šport, avšak keď Vám nefúka vietor alebo naopak fúka príliš silný vietor, nezajazdíte si.

–          Na Slovensku je to ešte komplikovanejšie, nakoľko potrebujete vhodnú vodnú plochu, akou môžu byť vodné nádrže či jazerá.

Výhody:

–          Základnú jazdu sa dokážete pomerne rýchlo naučiť – po týždennom kurze som bol schopný jazdiť bez väčších problémov a s minimálny množstvom pádov do vody. 🙂

–          Relatívne nízka vstupná investícia.

–          Príjemný šport nie len na letnú dovolenku.

Čierna Hora (Montenegro) – Fakty v obrazoch

27.07.2016

Tento článok je určený pre všetkých dovolenkárov a cestovateľov hľadajúcich rýchle fakty a výstižné fotky z Čiernej Hory. Zoznam navštívených oblastí, na ktoré sa v článku budem viac »

Turistika Poloniny – Tarnica

03.09.2013

Dovolenka na Slovensku? Ako prvé Vás asi napadnú Tatry, Slovenský raj prípadne kras. Počuli ste už o kráse Polonín? Ak nie, tak Vám ich v krátkosti priblížim v podobe našej dovolenky z konca viac »

oktoberfest

Na Oktoberfest prišlo v prvý víkend až 800-tisíc ľudí a "boli smädnejší"

23.09.2018 20:26

Hostia prišli na 185. ročník pivných slávností nielen smädní, ale aj hladní. Zjedli totiž 13 volov, o dva viac než vlani.

nákup, nakupovanie, žena, počítač

Slováci podľahli on-line nákupom z Číny

23.09.2018 20:00

Slovenská pošta za rok 2017 spracovala približne 8,7 milióna listových zásielok z Číny.

Švajčiarsky frank

Švajčiari v referende odmietli zvýšenie ochrany domácich farmárov

23.09.2018 19:32

Predpokladá sa, že podporu švajčiarskej verejnosti pre návrhy podkopali obavy z nákladov na potraviny aj nesúhlas vlády.

Kerčský prieliv

Ruské plavidlá doprevádzali tie ukrajinské pri plavbe Kerčským prielivom

23.09.2018 19:17

Kyjev chce v prístave Berďansk vybudovať čo najskôr novú vojenskú námornú základňu. Cieľom je "obrana pred agresívnymi akciami Ruska".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 7205x
Priemerná čítanosť článkov: 2402x

Autor blogu

Kategórie